Колко струва бързата Рам памет? За хората, които просто трябва да имат най-новото и най-доброто в мощния компютърен хардуер, цената не е от значение. Което е хубаво нещо, тъй като цената ще бъде значително по-висока, отколкото дори ентусиастите производители на компютри са свикнали да плащат за следващо поколение RAM. Според изявление на MSI, ентусиастите могат да очакват да платят 50% повече (поне) за новия стандарт за памет DDR5, когато дебютира по-късно тази година.
Надстройката на DDR5 ще придружава новите процесори на Intel от 12 поколение Alder Lake и когато доставчиците на хардуер започнат да продават съвместими дънни платки по-късно тази година. Въпреки че DDR5 беше финализиран за производителите през 2020 г., той все още не се появи за масова продажба на дребно. Скоростите ще варират от 4800 до 6400MHz, като максималната плътност на един кристал се увеличава четирикратно до 64GB. В съчетание с подобрена канална архитектура за по-бърза комуникация с останалата част от компютъра, DDR5 гарантира драматично подобрение на производителността спрямо DDR4 паметта, която се намира в настоящите машини.
Но това подобрение ще ни струва пари. В публикация в блога на MSI се казва, че поради допълнителните компоненти, необходими в по-сложния производствен процес, потребителите могат да очакват DDR5 RAM да бъде с 50 до 60 процента по-скъпа от DDR4 при същия капацитет при своето стартиране. Производителят прогнозира, че цените ще останат повишени над нивата на DDR4 за около две години.
Това е значително повече от излизането на новите поколения RAM, което сме познавали до сега според MSI.
В същото време тук не се взема предвид продължаващия недостиг на чипове или свиването на дребно, до което този недостиг води. В съчетание с продължаващото трупане на компонентни скалпери на вторичния пазар, е възможно бързата RAM от следващо поколение да се превърне в още едно препятствие за преодоляване на бъдещите производители на домашни компютри. Същите фактори доведоха до покачване на цените на графичните карти от висок и среден клас със 100-150 процента за повече от година.
Производителите на OEM настолни компютри като Dell и Lenovo вероятно няма да бъдат засегнати от това, тъй като поръчват директно от доставчици на хардуер. Но тези взаимоотношения не могат да променят високата цена на първоначалното производство или продължаващия недостиг на чипове. Изводът е следният: Очаквайте да платите доста повече, отколкото сте се надявали, когато DDR5 паметта най-накрая стане достъпна за потребителите на компютри.