Тайванският производител на чипове “TSMC” планира да разшири производствената си база и да започне производството на бъдещите 3 nm чипове в изградената за целта нова фабрика в Аризона, САЩ.
Компанията е най-големият доставчик на чипове за “Apple” в света и изграждането на новата производствена база ще струва 12 млрд долара. За по-голямо улеснение, бъдещите чипове ще се произвеждат на същото място, както досегашните 5 nm чипове.
Основателят на компанията Морис Чанг, каза, че компанията тепърва ще финализира плановете за 3 nm технология.
В САЩ и Европа се надпреварват да канят компаниите да произвеждат при тях чипове и стимули за милиарди, за да накарат компаниите да произвеждат чипове по-близо до дома, ухажвайки по-специално тайванските фирми.
На 6 декември ще се проведе официална церемония по случай инсталирането на производственото оборудване в Аризона, където се очаква да присъстват клиенти и доставчици на TSMC, както и министъра на търговията на САЩ Джина Раймондо.